Coś innego niż zgrabiarka karuzelowa

19 kwietnia 2018 Maszyny rolnicze

Siano, zielonkę i słomę znacznie łatwiej jest pozbierać, jeśli dysponuje się odpowiednimi zgrabiarkami. Zdecydowanie najpopularniejsze są zgrabiarki karuzelowe, które znakomicie łączą efektywność, wygodę i prostotę pracy. W praktyce mamy jednak jeszcze przynajmniej kilka innych opcji, nad którymi warto przynajmniej chwilę pomyśleć i zastanowić się nad właściwym wyborem.

Zgrabiarki karuzelowe to element rodziny składającej się z pięciorga podobnych urządzeń. Razem z nimi można skorzystać ze zgrabiarek pasowych wykorzystywanych przede wszystkim w mniejszych gospodarstwach rolnych, niemal niewykorzystywane już dzisiaj zgrabiarki gwiazdowe, wciąż spotykane zgrabiarki taśmowe oraz zgrabiarki grzebieniowe, które także są cały czas popularne na naszych polach i łąkach.

Wszystko za jednym przejazdem

Zgrabiarki grzebieniowe najbardziej cenione są za to, że można dzięki nim za jednym zamachem wykonać wszystkie prace, czyli wykonać grabienie i zbiór równocześnie. Dzięki urządzeniom, które można agregować na przednim zaczepie ciągnika, proces zbioru zielonki jest dramatycznie przyspieszony. Zielonka jest grabiona krok przed jej trafieniem do prasy czy przyczepy samozbierającej. Wymogiem pod względem ciągników obsługujących takie narzędzia jest konieczność posiadania przez nie przedniego WOM, ponieważ są to urządzenia hydrauliczne. Nie są to jednak wymagania duże, ponieważ jedna para przyłączy odpowiadająca za bębny i druga para przyłączy obsługująca mechanizm składania i rozkładania urządzenia. Zawór hydrauliczny pozwala na sterowanie prędkością urządzenia.

W zgrabiarkach grzebieniowych nie ma przekładni. Zamiast niej są bębny hydrauliczne. Ich bezpośrednim zadaniem jest wprawianie w ruch listew z palcami grabiącymi. Zgarnianie materiału działa w ten sposób, że przemieszcza się on do centrum maszyny i tworzy się z niego wałek. Konstrukcja urządzenia jest prosta, więc można go kupić za mniejsze pieniądze niż karuzelowy odpowiednik.

Zgrabianie trawy

Zgrabiarki tego typu nie są niestety urządzeniami idealnymi. Największy problem stanowi jakość zbierania zielonki na trudnym terenie. Kłopotliwe jest też kopiowanie terenu, które nie jest zbyt dokładne.

Kiedy zatem postawić na zgrabiarki grzebieniowe? Przede wszystkim na dobrze zadbanych użytkach rolnych. Kiedy sprzęt w gospodarstwie trzeba wykorzystywać w sposób optymalny i brakuje dla niego operatorów, zgrabiarki grzebieniowe będą idealnym rozwiązaniem.

Najtańsza opcja

Drugą sensowną alternatywą jest zgrabiarka gwiazdowa. Są to urządzenia dość stare i zdecydowanie znajdujące się w odwrocie. Zbudowane są z podwieszanej na TUZ ciągnika ramie i z kół roboczych posiadających sprężyste zęby. Koła te napędzają elementy robocze i zapewniają grabienie. W ten sposób czynności serwisowe ograniczone są do minimum i po prostu nie ma się co zepsuć. Tego rodzaju mechanizm wyjątkowo dobrze sprawdza się na terenach podmokłych. Typowa, wyposażona w cztery koła maszyna o charakterze zgrabiarki gwiazdowej, może być zakupiona już za około 1000 złotych brutto.

19 kwietnia 2018 Maszyny rolnicze