Kupujemy ciągnik – na co zwrócić uwagę?

5 sierpnia 2018 Ciągniki

Mechanizacja gospodarstw rolnych nie jest już marzeniem na przyszłość, ale elementem codzienności. Dzięki maszynom rolniczym praca jest nie tylko szybsza i efektywniejsza, ale przede wszystkim łatwiejsza. Daje lepsze rezultaty. Najważniejszą maszyną w większości gospodarstw rolnych jest traktor. Nie da się ukryć, że jest to pojazd drogi. Dlatego należy odpowiednio podejść do jego zakupu.

W dzisiejszych czasach nie ma już w zasadzie gospodarstw rolnych bez ciągnika. Wykonuje się za jego pomocą bardzo konkretne prace, jak również jest to wsparcie przy pracach zupełnie codziennych i ogólnych. Największym problemem jest tutaj zawsze cena. Zakup dobrego traktora, który realnie się sprawdzi w gospodarstwie rolnym, to niejednokrotnie wydatek setek tysięcy złotych. Na szczęście oferta na rynku jest bogata i można realnie liczyć na znalezienie dobrego urządzenia. Warto jest zwracać również uwagę na kwestie związane z prostota konstrukcji maszyny. Jeśli możliwe jest dokonywanie napraw we własnym zakresie, jest to z pewnością duży plus.

W jaki sposób kupić traktor, który się potem sprawdzi w praktyce? Najważniejsze jest odpowiednie poznanie parametrów ciągnika. Używane maszyny zazwyczaj są nie najlepszym wyborem, ponieważ w większości są mocno wyeksploatowane i już na starcie trzeba się mierzyć z usterkami.

I. Przeznaczenie ciągnika

Zanim przystąpimy do oglądania jakichkolwiek modeli, trzeba zdecydować, do czego konkretnie i gdzie będzie używany ciągnik. Zazwyczaj moc traktora jest dostosowywana do wielkości pola, jakie będzie musiał obrobić. Dla powierzchni na poziomie 10 hektarów zazwyczaj w zupełności wystarczy traktor o mocy do 30KM. Przy 20 hektarach w trudnym terenie powinien mieć już nawet i 50KM.

Dopiero po ustaleniu, jakiego urządzenia faktycznie potrzebujemy, można zacząć zastanawiać się nad jego cechami szczegółowymi. Najlepiej jest na samym początku zdecydować, jaki właściwie budżet mamy do dyspozycji, by potem wybierać urządzenie najlepsze w naszym przedziale cenowym, które będzie wystarczająco dobre do pracy w naszym terenie. Jeśli ciągnik jest używany, koszty napraw także trzeba wliczyć w jego cenę.

Popularne ciągniki

II. Kwestie prawne

Przed zakupem ciągnika należy sprawdzić ego stan prawny. O co konkretnie chodzi? Na pewno o to, czy maszyna nie jest kradziona, bo zakup takiego sprzętu to same straty i problemy. Druga kwestia to fakt obciążeń finansowych. Traktor mógł być zastawem dla pożyczki, a zmiana właściciela nie zmieni w żaden sposób tego faktu.

III. Stan ciągnika

Sprzedawca zawsze opowie coś o stanie technicznym urządzenia, ale odpowiednią weryfikację zawsze warto jest przeprowadzić samodzielnie. Najważniejsza kwestia to stan motogodzin, czyli ilość godzin przepracowanych przez urządzenie. Jeśli licznik będzie niesprawny, jest to bardzo zła informacja. Liczniki potrafią być cofane co jest kwestią jeszcze gorszą. Do tego można zmierzyć poziom ciśnienia oleju oraz przejrzeć najważniejsze mechanizmy, takie jak:

• Silnik;

• Zapłon;

• Hamulce;

• Opony;

• Stan skrzyni biegów;

• Wtryskiwacze;

• Turbiny VTG;

• Hydraulikę.

5 sierpnia 2018 Ciągniki