Kupujemy używany pług - na co zwrócić uwagę?

5 sierpnia 2019 Pługi

Na rynku znajdziemy mnóstwo nowych pługów rolniczych. Ciągle rośniej jednak wtórny rynek tych narzędzi. Technologie używane w nowych pługach cały czas są rozwijane. Zasada działania i postawowe elementy pozostają jednak bez zmian od lat. Zdajemy sobie z tego sprawę dlatego chętnie sięgamy po pług z drugiej ręki. Maszyny te mają nieskomplikowaną budowę i niewiele elementów, które mogą się zepsuć. Zużywają się przede wszystkim części robocze. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanego pługu rolniczego? 

Czy warto kupić używany pług rolniczy? 

W przypadku pługów zagonowych najczęściej psują się jedynie elementy korpusu, które można wymienić. Przed zakupem używanego pługa, warto więc sprawdzić ile kosztują dane części oraz jak wygląda ich dostępność. W przypadku, gdy uszkodzona jest konstrukcja ramy lepiej zrezygnować z kupna, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy naprawa przyniesie pożądany efekt. 

W przypadku pługów obracalnych do elementów podstawowych dochodzi jeszcze sworzeń obrotowy, przewody i siłowniki hydrauliczne. Przed zakupem należy je dokładnie obejrzeć i sprawdzić ich działanie. Na co zwrócić uwagę? Po podłączeniu do ciągnika należy sprawdzić czy nie ma wycieków, a rama jest ustawiana we właściwych pozycjach. Zwróćmy także uwagę na stan zabezpieczeń korpusów. 

Pługi zagonowe 

Są to urządzenia bardzo popularne, chociaż są wypierane przez pługi obracalne. Zaletami tych pierwszych są przede wszystkim prosta budowa, niewielka masa oraz niższa cena. Idealnie nadają się do niewielkich upraw. Wybór tych pługów na rynku wtórnym jest bardzo duży. Można go kupić już od 1000 zł. 

5 sierpnia 2019 Pługi