Lekkie wzrosty na rynku nowych ciągników

08 Sierpień 18 Ciągniki

Alemovie

Licząc rok do roku, wszystkie miesiące roku 2018 były na minusie pod względem ilości sprzedawanych nowych ciągników. Po raz pierwszy trend ten został przełamany w miesiącu czerwcu, kiedy zanotowano zarówno wzrost rdr, jak i mdm.

Sprzedaż maszyn

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych podaje, że w czerwcu tego roku zarejestrowanych zostało 834 sztuki nowych ciągników. W poprzedzającym miesiącu było to 684 sztuki, a w czerwcu minionego roku 763. Oznacza to blisko dziesięcioprocentowy wzrost rdr.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni i jeśli wziąć pod uwagę całe półrocze w stosunku do I półrocza minionego roku, zanotowano blisko siedmioprocentowy spadek. W k1 i k2 2017zarejestrowano 4286 ciągników, a w analogicznym okresie 208 jedynie 3989 sztuk.

Trzeba pamiętać, że sporo zamieszania wprowadziła regulacja „Mother Regulation”, w wyniku której wiele ciągników kupowane było na papierze jeszcze w minionym roku, po czym realnie trafiały do nabywców już w tym roku i z tego powodu zostały zakwalifikowane jako używane.

Jeśli chodzi o liderów rynku ciągników, cały czas liderem jest marka New Holland, której udział w rynku cały czas minimalnie przekracza 20%. John Deer ustępuje jej o 4 punkty procentowe. W obu przypadkach wzrost sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu minionego roku wynosi ponad 20%.

Sprzedaż ciągników

Na kolejnych miejscach są Kubota, Zetor i Case. Dwucyfrowy wynik, 12,2%, posiada tylko pierwsza z nich. Kolejne nie przekraczają już 10% udziałów w rynku. Szczególnie duży spadek sprzedaży, redukcję o blisko połowę, zanotował Deutz-Fahr, który zmienił strukturę swojej oferty i z tego powodu przestał odpowiadać sporej części polskiego rynku.

Moc sprzedawanych ciągników

Zaobserwować można wyraźne różnice w segmentach rynku podzielonych według mocy maszyn. Liderami są tu odpowiednio:

- Kubota na rynku maszyn do 30KM (69,7% udziałów);

- John Deere na rynku maszyn 30KM-50KM (15,1% udziałów);

- Kubota na rynku maszyn do 50KM-100 (45,1% udziałów);

- New Holland na rynku maszyn powyżej 100KM (21,3% udziałów).

W większych kategoriach, do 140KM i do 200KM,dominują odpowiednio John Deere (27,2%) oraz New Holland (22,2%).

Z danych, jakie podaje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, wynika dobra wiadomość dla polskiej gospodarki ogółem. Bardzo łatwo jest bowiem zauważyć, że wyraźnie rośnie liczba ciągników o dużej mocy, jakie są rejestrowane w tym roku w stosunku do ilości rejestrowanej w roku ubiegłym. Oznacza to, że polscy rolnicy coraz lepiej uzbrajają kapitałowo swoje gospodarstwa rolne, są to gospodarstwa większe i w dodatku stosowanie większych maszyn jest opłacalne. Jest to poważna sprawa, ponieważ polskie rolnictwo potrzebuje zastrzyku kapitału z prawdziwego zdarzenia i chociaż nie ulega wątpliwości, że zakupu sprzętu rolniczego w dominujący sposób zasilają kapitałem firmy zagraniczne, to efekty pracy maszyn pozostają już na naszym terenie. Im większe maszyny, tym efekty są lepsze, więc naprawdę trzeba się cieszyć z dominacji sprzętu o trochę większej mocy.

08 Sierpień 18 Ciągniki