Lekkie wzrosty na rynku nowych ciągników

8 sierpnia 2018 Ciągniki

Licząc rok do roku, wszystkie miesiące roku 2018 były na minusie pod względem ilości sprzedawanych nowych ciągników. Po raz pierwszy trend ten został przełamany w miesiącu czerwcu, kiedy zanotowano zarówno wzrost rdr, jak i mdm.

Sprzedaż maszyn

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych podaje, że w czerwcu tego roku zarejestrowanych zostało 834 sztuki nowych ciągników. W poprzedzającym miesiącu było to 684 sztuki, a w czerwcu minionego roku 763. Oznacza to blisko dziesięcioprocentowy wzrost rdr.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni i jeśli wziąć pod uwagę całe półrocze w stosunku do I półrocza minionego roku, zanotowano blisko siedmioprocentowy spadek. W k1 i k2 2017zarejestrowano 4286 ciągników, a w analogicznym okresie 208 jedynie 3989 sztuk.

Trzeba pamiętać, że sporo zamieszania wprowadziła regulacja „Mother Regulation”, w wyniku której wiele ciągników kupowane było na papierze jeszcze w minionym roku, po czym realnie trafiały do nabywców już w tym roku i z tego powodu zostały zakwalifikowane jako używane.

Jeśli chodzi o liderów rynku ciągników, cały czas liderem jest marka New Holland, której udział w rynku cały czas minimalnie przekracza 20%. John Deer ustępuje jej o 4 punkty procentowe. W obu przypadkach wzrost sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu minionego roku wynosi ponad 20%.

Sprzedaż ciągników

Na kolejnych miejscach są Kubota, Zetor i Case. Dwucyfrowy wynik, 12,2%, posiada tylko pierwsza z nich. Kolejne nie przekraczają już 10% udziałów w rynku. Szczególnie duży spadek sprzedaży, redukcję o blisko połowę, zanotował Deutz-Fahr, który zmienił strukturę swojej oferty i z tego powodu przestał odpowiadać sporej części polskiego rynku.

Moc sprzedawanych ciągników

Zaobserwować można wyraźne różnice w segmentach rynku podzielonych według mocy maszyn. Liderami są tu odpowiednio:

- Kubota na rynku maszyn do 30KM (69,7% udziałów);

- John Deere na rynku maszyn 30KM-50KM (15,1% udziałów);

- Kubota na rynku maszyn do 50KM-100 (45,1% udziałów);

- New Holland na rynku maszyn powyżej 100KM (21,3% udziałów).

W większych kategoriach, do 140KM i do 200KM,dominują odpowiednio John Deere (27,2%) oraz New Holland (22,2%).

Z danych, jakie podaje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, wynika dobra wiadomość dla polskiej gospodarki ogółem. Bardzo łatwo jest bowiem zauważyć, że wyraźnie rośnie liczba ciągników o dużej mocy, jakie są rejestrowane w tym roku w stosunku do ilości rejestrowanej w roku ubiegłym. Oznacza to, że polscy rolnicy coraz lepiej uzbrajają kapitałowo swoje gospodarstwa rolne, są to gospodarstwa większe i w dodatku stosowanie większych maszyn jest opłacalne. Jest to poważna sprawa, ponieważ polskie rolnictwo potrzebuje zastrzyku kapitału z prawdziwego zdarzenia i chociaż nie ulega wątpliwości, że zakupu sprzętu rolniczego w dominujący sposób zasilają kapitałem firmy zagraniczne, to efekty pracy maszyn pozostają już na naszym terenie. Im większe maszyny, tym efekty są lepsze, więc naprawdę trzeba się cieszyć z dominacji sprzętu o trochę większej mocy.

8 sierpnia 2018 Ciągniki