Niedoświadczeni operatorzy – czy automatyzacja im pomoże?

14 sierpnia 2018 Poradnik

Każdy rolnik wie, że doświadczony i sprawny operator kombajnu jest na wagę złota. Taki specjalistów jest jednaj niewielu. Na szczęście w świat kombajnów wkracza automatyzacja?

Już kolejne żniwa pokazują, że brak doświadczonych operatorów kombajnów jest problemem realnym i do tego nasilającym się. Problem jest tym poważniejszy, im mniej dni dobrej pogody przypada na czas żniw. Jeśli słońca jest mało, okazuje się, że zapotrzebowanie na prace operatorów wynosi powyżej 12 godzin na dobę.

Nie da się od ręki wyprodukować chmary operatorów kombajnów o odpowiednich umiejętnościach. Można za to zmienić sposób produkowania kombajnów na taki, który zmniejsza zapotrzebowanie na kompetencje operatora. Zadaniem systemów automatycznych jest samodzielne dopasowywanie ustawień urządzenia do sytuacji w danym momencie. Dzięki temu rośnie wydajność pracy kombajnu i zmniejszają się straty wywoływane błędami operatora.

Automatyczne prowadzenie

Układy automatycznego prowadzenia to stosunkowo proste rozwiązania, które montuje się w kabinie i poprzez antenę na dachu pozwala im się komunikować z satelitą. Nawigacja satelitarna pozwala wykorzystywać całą szerokość kosy. Zadaniem operatora jest w zasadzie tylko włączenie systemu.

Dokładność koszenia, jaką można uzyskać dzięki systemowi automatycznemu, zazwyczaj ocenia się na poziomie około 2 centymetrów, plus/minus. Oznacza to, że jest ona porównywalna do wyczucia najlepszego operatora. Dla automatu nie ma znaczenia, czy pracuje godzinę pierwszą czy dziesiątą, nie przeszkadza mu kurz i zmierzch. Nawet jeśli operator nie potrzebuje specjalnego wsparcia, automat jest w stanie go odciążyć tak, by mógł się w większym stopniu zająć pilnowaniem innych elementów pracy.

Automatyzacja kombajnu

Zdalny dostęp

Nowoczesne kombajny to złożone maszyny. Trudno jest zapamiętać ich dokładne działanie. Dlatego przed rozpoczęciem pracy, jeśli coś jest niejasne. Można skorzystać z automatycznego połączenia z konsultantem, który będzie miał na swoim ekranie wszystkie informacje potrzebne nie tylko do zdiagnozowania problemu, ale także do jego skutecznego usunięcia. W ten sposób można mieć przy sobie specjalistę tak, jakby realnie przyszedł do gospodarstwa, a nie nieudolnie tłumaczyć mu problem przez telefon.

Synchronizacja maszyny

Jednym z bardziej przykrych problemów w czasie koszenia zboża jest nietrafienie ze zrzutem ziarna do przyczepy pojazdu jadącego równo z kombajnem. Problem ten jest wyjątkowo prozaiczny, ponieważ niedostosowanie tempa czy toru jazdy obu maszyn powoduje zmarnowanie części zbioru, a zdarza się to znacznie częściej i na znacznie większą skalę, niż wielu gospodarzy jest skłonnych przyznać.

Interaktywna regulacja

Współczesne kombajny posiadają całą masę mechanizmów pozwalających na dostosowanie ich do warunków szczegółowych panujących w danym miejscu. Takie ustawienia są często nie do ogarnięcia dla rolnika, przez co powstały mechanizmy interaktywnej regulacji. Za ich pomocą wskazuje się priorytety kombajnowi, na przykład minimalizację strat ziarna lub maksymalizację jego jakości, po czym reszta parametrów jest ustawiana samoistnie.

14 sierpnia 2018 Poradnik