Orka zimowa – Czy wiesz jaki pług wybrać? cz. I

28 kwietnia 2018 Pługi

Wielu rolników może zastanawiać się czy zimowa orka ma sens. To przecież bardzo energochłonny zabieg uprawowy. Wciąż jednak zimowa orka to jedna z podstawowych prac polowych.

Orka zimowa: fakty i mity

Jesień to bez wątpienia ten czas, gdy wykonuje się orkę zimową. Przy tej okazji może pojawić się wiele istotnych pytań i wątpliwości. Zasadnicza wątpliwość to zapewne to cz wykonywanie tego zabiegu będzie uzasadnione. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowych stwierdza się, że ten zabieg jest czasochłonny i energochłonny zabieg uprawowy. Stanowi około 40% nakładów, które ponosi się na agrotechnikę danej uprawy. Konkurencja na rynku i dążenie do wysokiego poziomu ekonomicznego często skłania do stosowania bezorkowych systemów uprawy gleby. Systemy takie mają swoje zalety i wady, ale przy dużych areałach dają zazwyczaj lepsze niż przy systemie orkowym wyniki ekonomiczne.

Jednak w wielu gospodarstwach nawet wielkoobszarowych i dobrze wyposażonych technologicznie jak i technicznie podstawowy zabieg uprawowy w przypadku roślin takich jak rzepak, buraki cukrowe to właśnie orka zimowa jest kluczowa. W gospodarstwach mało obszarowych orka zimowa dalej jest zabiegiem podstawowym choćby dlatego, że stosowanie systemów bezorkowych wymaga stosowania maszyn specjalistycznych i drogich, na zakup których nie stać takich małych gospodarstw, nie ma to uzasadnienia ekonomicznego.

Zabieg agrotechniczny

Pług do orki zagonowej czy bezzagonowej?

Przy zakupie pługa często pojawia się pytanie o to jaki pług wybrać, do orki zagonowej czy bezzagonowej. Podstawowym kryterium będzie cena i wskaże ona plug zagonowy, który będzie w przypadku pługa obracalnego nawet droższy o 1,6-2 razy. Dodatkowo jednym i drugim pługiem będzie można wykonać orkę o identycznej jakości – podzespoły typu odkładnice ścinacze w ramach tego samego producenta są identyczne w jednej i w drugiej wersji pługa.

Co zatem sprawia, że pługi obracalne są tak popularne?

Zasadniczo w porównaniu z pługiem zagonowym pług obracalny będzie miał jedną wadę a mianowicie będzie to cena. Wykonując orkę pługiem obracalnym poruszamy się od jednej krawędzi pola do drugiej. Zagonowym pługiem wykonuje się zagony, co będzie związane z tym, że na powierzchni pola będą bruzdy i wypiętrzenia w miejscach, w których rozpoczyna się orkę metodą na skład. Powierzchnia pola w niektórych miejscach pozostaje nierówna i jeżeli w takich miejscach wypadnie ścieżka technologiczna to fakt ten nie będzie wpływał źle na późniejsze takich zabiegów jak oprysk czy siew nawozu.

Wykonując orkę pługiem zagonowym mamy także do czynienia ze znaczna ilością jałowych przejazdów. Wykonując orkę na klinach może się tak zdarzyć, że długość przejazdów jałowych będzie większa od długości przejazdów roboczych. Często na uwrociach nadmierną ilością takich przejazdów będzie się nadmiernie zagęszczać glebę, co będzie miało bezpośrednio wpływ potem na wzrost a także plonowanie roślin. Pamiętajmy też, że znaczna liczba przejazdów jałowych to również dłuższy zakres pracy i czasu jaki trzeba poświęcić a jednocześnie także większa ilość zużytego na pracę paliwa.

28 kwietnia 2018 Pługi