Orka zimowa – Czy wiesz jaki pług wybrać? cz. II

15 czerwca 2018 Pługi

Pług obracalny ma większą niż pług zagonowy masę – czy to będzie wada czy zaleta?

Przyjmuje się, że na jeden korpus roboczy powinno się dysponować około 30 KM mocy silnika. Jeśli takie kryterium będzie spełnione to nie trzeba się obawiać o masę pługa, nie będzie ona problemem z punktu widzenia udźwigu podnośnika w ciągniku. Masę pługa można będzie również wykorzystywać w pozytywny sposób. W czasie orki można stosować różnorakie sposoby na regulację głębokości orki, między innymi siłowa, pozycyjna czy kopiująca. Stosowanie regulacji pozycyjnej w przypadku orki nie będzie mieć zastosowania ponieważ nawet małe nierówności na polu mogą sprawić, że ustalona głębokość orki nie będzie zachowana.

Bardzo korzystne będzie stosowanie regulacji siłowej, gdzie podnośnik utrzymuje pozycję narzędzia ze względu na siłę jaka będzie się pojawiała na łączniku górnym. Wtedy cała siła z jaką plug ma tendencje do zagłębiania jest przenoszona na tylne koło ciągnika. Dociążenie kół napędowych ciągnika to zmniejszenie poślizgu i tym samym również skrócenie czasu zabiegu, będzie można także uzyskać oszczędności na paliwie. Siła trakcyjna a więc ta, która będzie odpowiadać za ruch ciągnika to wynik iloczynu masy i współczynnika przyczepności.

Regulacja siłowa nie sprawdzi się na glebach, gdzie jest zmienne zagęszczenie. Wtedy korzystnie będzie zastosować system mieszany. Cześć siły zagłębienia pługa będzie przejmować regulacja siłowa i dociąża w ten sposób tylne koło ciągnika, cześć stosuje na kole kopiującym zapewnia stałą zadana głębokość orki. Jak to ustawić w praktyce? Obserwujemy koło kopiujące a właściwie koleiny jakie będzie zostawiać. Trzeba jednocześnie pamiętać, że głęboka koleina to wynik oporu przetaczania koła, który musi również pokonywać nasz ciągnik.

Orka zimowa

Prędkość orki zimowej: czy ma znaczenie?

Mając na względzie fakt, że wydajność orki to iloczyn szerokości roboczej oraz prędkości trzeba starać się o to, by ten drugi poziom był jak najwyższy. Jednak orka zimowa jak wspomniano to zabieg energochłonny więc prędkość najczęściej wynika z mocy silnika jakim się dysponuje. Zależne jest to również od tego jakie akurat panują na polu warunki. Pamiętać trzeba, że opór orki rośnie w kwadracie prędkości np. zwiększenie prędkości 2 razy będzie powodować wzrost 4 razy oporów.

Zatem zwiększenie prędkości nieznacznie to wyższy nakład energetyczny, który będzie związany z tym, że pojawi się poślizg kół napędowych. Przyjmuje się, że orka zimowa będzie wykonywana z prędkością między 8 a 12 km na godzinę. Czy stosowanie niższych prędkości wpływa na orkę? Oczywiście będzie o tym decydować. Jeśli prędkość jest zbyt mała to może być tak, że przepływ będzie zbyt mały w stosunku do planowanego i dlatego będzie słabsze kruszenie skipy, gorsze przykrycie resztek pożniwnych.

Czy cena pługu wpływa na jakość orki?

Cena może wpływać na jakość orki, ale nie zawsze musi tak być trzeba jednak liczyć się z tym, że renomowani producenci latami doskonalą swoje produkty, wprowadzają nowe rozwiązania techniczne, a za tym również podnoszą cenę swoich pługów.

15 czerwca 2018 Pługi