Przegląd kombajnu. Co zrobić samemu, a co zlecić serwisowi? cz. I

27 czerwca 2018 Maszyny rolnicze

Pogoda się nie zmienia, więc będzie można jeszcze zrobić przeglądy kombajnu przez żniwami. Warto wiedzieć co można zrobić samemu a do czego będzie potrzebna wizyta w serwisie

Nowoczesne kombajny są znacznie wydajniejsze i zapewniają komfortowe warunki pracy. Jednak ich obsługa w zakresie serwisu będzie wymagająca. Jednak ciągle wiele czynności będzie można wykonywać samodzielnie w zakresie własnej pracy. Dotyczy to w głównej mierze ogólnej mechaniki pojazdu. Przy innych pracach konieczne będzie wsparcie profesjonalnych mechaników.

PRZYRZĄD ŻNIWNY

Rozpoczynając przegląd maszyn od jej czoła, we własnym zakresie będzie można sprawdzać oraz ocenić w jakim stanie znajduje się kosa, nożyki, palce czy główka kosy. W przypadku nożyków, gdy ich krawędzie sa stępione albo zaokrąglone należy je wymieniać. Podobnie będzie w przypadku palców. Tępa kosa przyrządu żniwnego powodować będzie niedocinanie a co za tym idzie ciągnięcie zboża i nie będzie wysokiej prędkości koszenia. Istotną kwestią będzie także ustawienie kosy tnącej względem belki palcowej. W skrajnych położeniach kosy osie żyletek powinny pokrywać się z osiami palców. Aby w trakcie żniw nie było urywania kosy warto sprawdzić jak funkcjonuje układ napędowy kosy pod kątem ewentualnych luzów. W tym celu sprawdzamy zużycie tulejek a także stan główki kosy.

MŁOCARNIA

Weryfikacji zespołu omłotowego również można samemu dokonać. Trzeba sprawdzić stan bębna oraz klepiska. Jeśli cepy mają powycierane użebrowania albo są uszkodzone to będzie trzeba je wymienić. Przy ocenie wytarcia można porównać z nowym elementem. Objawami zużycia może być również bicie na bębnie.

Stan techniczny kombajnu

Trzeba pamiętać, że cepy wymienia się parami naprzeciwlegle po wymianie cepów zaleca się także wyważenie bębna młocącego. Te czynność wykonuje się na wyważarce po wyjęciu elementu z kombajnu i musi być to zlecone serwisowi albo warsztatowi, który może to wykonać. Serwis powinien także wymieniać zużyte łożyska bębna młócącego ze względu na to, że trzeba je dokręcić odpowiednią silą kluczem dynamometrycznym.

ZESPÓŁ CZYSZCZĄCY

Stosunkowo prostą czynnością będzie również weryfikacja sita. Należy sprawdzić czy nie są zardzewiałe, zatykane i pogięte. Jeśli są lekko wygięte będzie można próbować również wykonać ich prostowanie. Inna czynność to sprawdzenie podsiewacza. Powinien być czysty i nie może być tam luzów na połączeniach ruchomych.

NAPĘDY I SMAROWANIE

Użytkownicy kombajnów mogą także ocenić jaki jest stan pasów napędowych. Dlatego najlepiej poluzować napinacz każdego pasa zdjąć i ocenić jaki jest jego stan. Po zdjęciu trzeba poruszyć kołem pasowym i zwracać uwagę na to czy występują luzy i szumy na łożyskach. Warto także sprawdzać w jakim stanie znajdują się łańcuchy. Jeśli mimo napięcia nadal jest luźny to będzie trzeba go również skracać. Nadmiernie rozciągnięty łańcuch nie będzie przylegał w odpowiedni sposób do koła. Oczywiście bardzo ważnym zadaniem będzie również regularne smarowanie połączeń ruchomych zgodnie z zaleceniami jakie są w zakresie czasu.

27 czerwca 2018 Maszyny rolnicze