Przegląd kombajnu. Co zrobić samemu, a co zlecić serwisowi? cz. II

14 lipca 2018 Maszyny rolnicze

CZUJNIKI MOGĄ SIĘ MYLIĆ

Aby czujniki w zespołach roboczych kombajnu sprawnie pracowały trzeba będzie przeprowadzać kalibrację. Powinno się między innymi kalibrować czujniki ustawienia sit, szczeliny między bębnem czy klepiskiem, czujniki wilgotności a także straty w ziarnach. Na pierwszy rzut oka hasło kalibracja może być groźnym pojęciem, ale w praktyce to prosta sprawa, którą każdy może wykonać sam. Pomocne będą tutaj pewne wskazówki, jakie na pewno znajdzie się w instrukcji obsługi, a także szkolenia dla operatorów, jakie będą przeprowadzane przez dealerów. Kalibrację czujników będzie można wykonać z panelu monitora sterowania kombajnu. Po wejściu w menu sita dolnego system otwiera sito dolne i potem zamyka je do końca może się zdarzyć, ze kalibracja sit się nie powiedzcie, ponieważ sito nie może się np. całkowicie zamykać. Nie zawsze oznacza, że jest usterka. Przyczyną mogą być np. zanieczyszczenia jakie będą tam zalegać, dlatego wcześniej warto wykonać oględziny sit.

Ustawienia automatyczne nie powinny jednak zwalniać nast. Z obowiązku samodzielnego sprawdzania czy dane nastawy są prawidłowe. I tak powinno się sprawdzić między innymi otwarcie sit podane na wyświetlaczu. Faktycznie warto sprawdzać czy szczelina klepiska jest taka sama jak podawana przez komputer. W przypadku czujników strata ziarna, która będzie montowana w formie płytek, wystarczy od czasu do czasu przeczyścić ścierka i sprawdzać połączenie przewodów jakie będzie występować.

Przegląd stanu kombajnu

Uszkodzone czujniki można z powodzeniem wymienić także we własnym zakresie. Tych elementów nie będzie się naprawiać ani regenerować. Informacją o uszkodzeniu czujnika będzie prawidłowo pracujący element, gdy jednak na sterowaniu pojawia się komunikat o awarii. Serwis na pewno będzie potrzebny w wielu przypadkach po tym jak dojdzie do awarii maszyny, by usunąć z jednostki błędy jakie na monitorze się pojawiają.

Jeśli chodzi o nowoczesne kombajny, które posiadają czujniki monitorujące jakość ziarna producent nie wymaga również od użytkownika żadnej ingerencji, gdy chodzi o kalibrację systemu. Należy jednak pamiętać, by przed sezonem i potem co jakiś czas w trakcie żniw czyścić szybki za którymi są kamery. Nie trzeba także kalibrować nowej generacji systemu wagowego Activ Yield. Trzeba jednak pamiętać, że z reguły w wagach do tej pory stosowanych taką czynność należy wykonywać przez podanie w ustawieniach komputera wagi netto zboża z pierwszej przyczepy.

ZADBAĆ O KOMFORT PRACY

Niektórzy zapominają o ważnej kwestii jaką będzie dbałość o stanowisko pracy operatora. Jest to jednak ważne zarówno dla dobrego samopoczucia kierującego jak i dla jego zdrowa. Operator, który będzie wypoczęty to większa wydajność a także lepsza skuteczność pracy. Sprawdzić trzeba stan filtrów kabinowych to błahostka w porównania do innych czynności serwisowych przeprowadzonych przy kombajnie. Filtry kabinowe można czyścić przedmuchując sprężonym powietrzem w kierunku odwrotnym do jego zasysania. Jeśli element jest skrajnie brudny czy uszkodzony to będzie można go również wymienić.

14 lipca 2018 Maszyny rolnicze