Rodzaje pługów i ich zastosowanie

12 sierpnia 2019 Pługi

Pług to jedno z podstawowych urządzeń używanych do użyźniania gleby. Do głównych zadań pługa rolniczego należą przede wszystkich kruszenie, spulchnianie, odwracanie i mieszczanie gleby. Są to najważniejsze zabiegi, które przygotowują teren pod uprawę. Pługi rolnicze wykorzystywane na całym świecie można podzielić na kilka głównych rodzajów. W tym artykule znajdziesz ich opis oraz zastosowanie. 

Pług lemieszowy 

Ten rodzaj pługu jest często nazywany także pługiem zagonowym. Jego cechą charakterystyczną jest korpus, który odrzuca skiby gleby w prawo. Lemiesze podcinają skiby przy dnie i podają je na odkładnicę. W ten sposób powstają zagony. Stosowane są one zarówno w płytkiej i głębokiej orce. 

Pług obracalny 

Używany jest do orki bezzagonowej. Pługi te posiadają korpus, który odkłada glebę na prawo i lewo. Składa się on z ramy, do której przytwierdzone są korpusy robocze i głowica z mechanizmem pozwalającym na obrót ramy o 180 stopni. 

Pług przyczepiany

Pługi tego typu są bardzo rzadko używane. Dzieje się tak ze względu na to, ze cechuje je stosunkowo mała zwrotność i ciężkość. Posiadają one dużą ilosć korpusów roboczych, dlatego przewidziane są na duże areały. 

Pług talerzowy 

Pługi te mają zastosowanie głównie podczas orki gleb kamienistych. Ich działanie opiera się na obracających się talerzach. 

Pługi specjalnego przeznaczenia 

Na rynku znajdziemy także wiele pługów specjalnego przeznaczenia, które wykorzystywane są do nietypowych lub znacznie bardziej wymagających zastosowań. Są to między innymi pługi z okładnicami ażurowymi, które zmniejszają opór tarcia oraz pługi z zabezpieczeniem kołkowym lub resorowym i hydraulicznym. 

 

12 sierpnia 2019 Pługi