Siew - kluczowy czynnik dobrych wschodów

26 czerwca 2018 Siewniki

Na jakoś wschodów rzepaku wpływa nie tylko jak będzie przebiegał wysiew nasion na powierzchnię, ale również odpowiednia głębokość a także ich równomierne rozłożenie w rzędzie. Podpowiemy więc jak prawidłowo przygotowuje się siewnik i jakie nowe technologie mogą przychodzić z pomocą, aby uzyskać najlepsze efekty wschodów i w efekcie także plonów.

Odpowiedni wysiew nasion to podstawa, by mieć dobre wschody i dalej także bazę do zabiegów agrotechnicznych, które będą związane z prowadzeniem łanu. W przypadku, gdy chodzi o rzepak ze względu na małych rozmiar nasion czynność ta będzie miała bardzo duże znaczenie. Niezależnie od tego jaka będzie technologia siewu kluczowe znaczenie ma to jak przygotuje się siewnik.

PRECYZYJNA DAWKA WYSIEWU

Przygotowanie siewnika trzeba zacząć od przeglądu ogólnego maszyny. Jeśli chodzi o wszelkie działania jakie trzeba wykonać to przede wszystkim wykluczenie usterek napędu aparatów wysiewających. Warto zwracać uwagę na stan kołek wysiewających. Przygotowując siewnik trzeba będzie sobie zdawać sprawę z tego, że bardzo ważne będzie między innymi przygotowanie takich rozwiązań, dzięki którym będzie można oczekiwać, że dawka wysiewu będzie precyzyjna i odpowiednia ilość nasion znajdzie się w ziemi. Jeśli chodzi o precyzyjny wysiew trzeba pamiętać, że każdy element urządzenia ma znaczenie i trzeba będzie zwracać uwagę na to w jakim stanie znajduje się w danej sytuacji siewnik.

Technika wysiewu

GŁĘBOKOŚĆ WARUNKUJE WSCHODY

Zakłada się, że najlepsza będzie głębokość siewu na poziomie 2 cm. Kluczową rolę ma tutaj ustawienie nacisku redlic na podłoże. W zależności od siewnika może być to realizowane na kilka rożnych sposobów. Albo dzieje się tak za pomocą sprężyn mechanicznie albo hydraulicznie, gdzie jako dociskacze będą działać siłowniki hydrauliczne, które sterują sekcjami elementów wysiewających, rozwiązanie takie jest coraz częściej stosowane także w nowoczesnych siewnikach rzędowych oraz punktowych. Wyjściowym punktem powinno być ustawienie wartości docisku według tego co wskazuje producent w instrukcji. Regulacja taka jednak musi być potem sprawdzana i ustawiana także indywidualnie na polu. W trakcie pracy znaczenie ma także prędkość jazdy. Zawsze gdy będzie większa stopień wyrównania głębokości będzie mniejszy. Aby niwelować wpływ prędkości jazdy na redlice zalecane będzie ustawienie nieco wyższych poziomów docisku.

RÓWNO W RZĘDZIE

Trudno jednoznacznie wskazać jakie będzie optymalne ustawienie maszyny, gdy chodzi o rozstaw rzędów. Jednak trzeba zadbać o to, by odległości były przede wszystkim równe miedzy sobą. To co można zauważyć w ostatnim czasie to również fakt, że podejmuje się działania zmierzające do tego, że odległości w ostatnim czasie się zwiększają. W przypadku siewników rzędowych ustawienie odpowiedniego rozstawu nie będzie łatwym zadaniem, dlatego trzeba na tą kwestie zwracać uwagę i zadbać o należyte ustawienie sprzętu do pracy. Jeśli na ten element nie będzie się zwracać należytej uwagi może być tak, że w trakcie realizacji siewu pojawią się różne problemy.

Ciągniki rolnicze Zamość - sprawdź aktualną ofertę i zapytaj o rabaty

26 czerwca 2018 Siewniki