Siewniki do poplonów

3 sierpnia 2018 Siewniki

Wysiew poplonów będzie można wykonać używając albo zwykłego siewnika albo rozsiewacza do nawozów. Jednak bardziej efektywnym sposobem będzie rzecz jasna wykorzystanie specjalnie do tego przeznaczonego urządzenia. Sprawdziliśmy jakie rozwiązania rynek ma w tym zakresie.

Cechą charakterystyczną jest rzutowy sposób wysiewu i przede wszystkim łatwe montowanie na narzędziach uprawowych pożniwnej. Ponad siewniki te mają bardzo małe zapotrzebowanie mocy oraz małą masę. Te wszystkie cechy powodują, że koszty wysiewu poplonu takim sposobem są minimalne.

Większość dużych producentów narzędzi do uprawy pożniwnej oferuje przynajmniej jeden model tego rodzaju siewnika. Na uwagę zasługuje jednak austriacka firma APV, która wyspecjalizowała się w tego typu urządzeniach i jej oferta jest w tym zakresie najbogatsza. Siewniki do polonów można dzielić na trzy typu – tarczowe, pneumatyczne oraz mechaniczne.

SIEWNIKI TARCZOWE

Najtańszym wyborem będzie zakup modelu tarczowego. Takie siewniki mają zbiorniki do 40 do 200 litrów i są dostępne z jedną albo dwiema tarczami rozrzucającymi. Standardem jest tam elektryczny napęd i sterownik, który pozwoli zmienić prędkość w zależności od zapotrzebowania. Dzięki łatwiej zmianie prędkości obrotowej tarcz będzie możliwa szybka zmiana szerokości roboczej i to w dużym zakresie. Dodatkowo regulacja odbywać się może przez przestawienie łopatek rozrzucających oraz punktu podawania nasion na tarczę. Tak miedzy innymi APV ma w niektórych swoich urządzeniach.

Siewnik mechaniczny

SIEWNIKI MECHANICZNE

Jeśli ktoś poszukuje prostych rozwiązań to najlepsze będą konstrukcje mechaniczne, które np. w swojej ofercie ma Unia przez model Alfa. Ma on formę skrzyni nasiennej z szerokością równą szerokości siewu. Wyposażony w aparaty roweczkowe wysiewające napędzane od koła ostrogowego. Dostępne jest to urządzenie w zakresie dwóch szerokości i w czterech wersjach pojemności skrzyni. Największa pojemność to nawet 750 litrów. Zróżnicowana jest także liczba aparatów wysiewających od 8 do nawet 25. Pod aparatami znajdują się rozpraszacze nasion w postaci płytek poziomych, od których spadające nasiona się odbija i będą rozrzucone na pełnej szerokości roboczej maszyny. Siewnik może być przygotowany pod kątem montażu na narzędziach uprawowych. Można go wykorzystywać także jako siewnik nawozów.

SIEWNIKI PNEUMATYCZNE

Popularnym rozwiązaniem są także siewniki pneumatyczne. Wykorzystują one rozdział nasion na wałki wysiewające, po tym materiał siewny jest transportowany pneumatycznie do płytek rozpraszających, które nazywane są także dyfuzorami. Zaleta tych siewników jest to, że wysiew jest równomierny nawet przy dużej szerokości roboczej. Nie trzeba się także obawiać wrażliwości na wiatr. Wadą będzie to, że konstrukcja jest bardziej skomplikowana od innych typów a to sprawia, że cena także będzie wyższa. Jeśli chodzi o tego typu siewniki to bardzo dobrą ofertę ma np. firma APV, która oferuje sprzęty z mocno zróżnicowanymi zbiornikami od 120 do nawet 1600 litrow. Wyposażone w wymienne, napędzane elektrycznie wałki wysiewające a także dmuchawę elektryczną albo hydrauliczną. Ta ostatnia jest polecana w przypadku większej liczby dyfuzorów, co równa się większej szerokości roboczej.

3 sierpnia 2018 Siewniki