Tarcze czy zęby? Maszyny do uprawy ścierniska

10 czerwca 2018 Poradnik

Kultywatory podorywkowe czy brona talerzowa – wielu rolników zastanawia się nad takim właśnie wyborem, jeśli chodzi o uprawę pożniwną. Sprawdziliśmy więc oba rozwiązania i ofertę jaka jest na rynku. Bardzo duże bogactwo maszyn do uprawy pożniwnej na polskim rynku sprawia, że wybór ten nie będzie wcale łatwy.

Tego typu maszyny przygotowywane są przez kilkudziesięciu rożnych producentów. Skupiliśmy się więc na maszynach dla średnich oraz dużych gospodarstw. Robocza szerokość jaka była brana pod uwagę to minimum 3 m.

BRONA…

Przed wyborem producenta oraz modelu należy się zastanowić dobrze nad rodzajem maszyny. Klasyczna brona talerzowa dobrze będzie mieszać glebę i ma niewielkie zapotrzebowanie na moc. Nie będzie również powodować problemów z zapychaniem się nawet gdy na polu będzie nadal sporo resztek po żniwach. Uprawa z jej pomocą pozwoli wypracować wysoka wydajność. Dzięki zmiennemu kątowi natarcia talerzy to narzędzie będzie można również wygodnie dopasować sobie do prac w różnorakich warunkach. Niektórzy podkreślają, że talerzówki przyczyniać się będą do tego, że rozmnaża się perz przez to, że tnie się jego rozłogi.

Jeśli chodzi o brony talerzowe w układzie X to minusem będzie również to, że powstają małe bruzdy na środki każdego przejazdu. Problem ten nie będzie występował, gdy układ jest V z pomocą którego bez problemu będzie można wykonać sobie wyrównaną powierzchnie pola. Trzeba zachować również zasady pracy identyczne jak w przypadku pługów zagonowych, co będzie sporą niedogodnością. Dzięki odpowiednim skrajnym tarczom i występującym za główną sekcja roboczą wałom doprawiającym problem z powstaniem bruzd będzie można niwelować.

Agregat ścierniskowy

Do minusów talerzówek będzie można również zaliczyć problemy, które są powiązane z zagłębieniem tarcz na ciężkich glebach. Aby nie istniały z tym problemy brona musi mieć dużą masę. To w połączeniu z daleko odsuniętym środkiem ciężkości sprawi, że narzędzia takie mają duże wymagania, jeśli chodzi o udźwig podnośnika. Z tego właśnie powodu większe modele są zazwyczaj, gdy chodzi o półzawieszane wersje, co jednak podniesie koszt zakupu.

Jeśli chodzi o kompaktowe brony talerzowe zwykle mają one sporo zalet i wad, jednak będzie to podobnie jak w przypadku tradycyjnych talerzówek. To co będzie charakterystyczne to fakt, że mogą one pracować na mniejszej głębokości niż tradycyjne brony talerzowe. W stosunku do wcześniej opisanych bron zaletą będzie zwartość konstrukcji.

…A MOŻE GRUBER?

Kultywatory podorywkowe, które nazywa się także gruberami pozwalają na zerwanie ścierniska nawet gdy gleby są ciężkie. Dobrze będą one mieszać resztki pożniwne i zastępują klasyczną podorywkę, ale przy dużej ich możliwości może dochodzić do tego, że maszyna się będzie zapychać. Jeśli chce się tego unikać rama musi mieć wysokość, a łapy robocze powinny być rozstawione w dużej odległości od siebie. Wadą tego rozwiązania będzie większe zapotrzebowanie na moc niż w przypadku brony talerzowej, a do tego również nieco mniejsza wydajność. W przypadku występowania perzu jeśli bronom zarzuci się tendencję do rozprzestrzeniania to kultywatory będą na tym polu wyglądać jeszcze gorzej.

Sprawdź również: Infonumer

10 czerwca 2018 Poradnik