Top 10 przyczep rolniczych: styczeń - marzec 2018

17 maja 2018 Przyczepy

Bez wątpienia im bliżej do żniw tym zainteresowanie przyczepami jest większe. Tylko w marcu sprzedało się ponad 420 nowych przyczep i to więcej o 20 procent niż w lutym. Również nie brakuje klientów którzy kupują używane przyczepy. Największym zainteresowaniem cieszą się przyczepy z ładownością między 10 a 13 ton.

Na rynku przyczep można mówić o optymizmie, ponieważ zarejestrowano w tym roku blisko 37% więcej przyczep niż w tym samym okresie w poprzednim roku. Najlepiej na rynku radzi sobie Pronar, który sprzedaje blisko połowę z wszystkich sprzedawanych przyczep. W ostatnim miesiącu firma sprzedała 230 przyczep i to aż 111% więcej niż miesiąc wcześniej a stosunku do poprzedniego roku jest to wzrost o 50%.

Drugim liczącym się producentem był Metal-Fach, który sprzedał 53 przyczepy i to blisko 77% więcej niż w poprzednim miesiącu. Co jednak ciekawe w ujęciu rocznym firma traci 10%. Trzecie miejsce dla firmy Metaltech, która sprzedała 38 przyczep to wynik 35 % wyższy niż w lutym i wyższy o 27% w stosunku do ubiegłego roku.

Najczęściej wybierane ładowności przyczep

W marcu największa była sprzedaż na przyczepy o ładowności między 10 a 13 ton. To były te najczęściej rejestrowane przyczepy. Łącznie na rynek trafiło 130 przyczep o takim właśnie tonażu i to ponad połowa więcej niż w poprzednim miesiącu oraz blisko 20% więcej niż w ujęciu poprzedniego roku. Drugie miejsce to przyczepy w przedziale 13-17 ton. W marcu sprzedano 61 takich przyczep. To wynik wyższy od lutowej o 69 procent i dodatkowo w ujęciu rocznym także wyższy o 33%.

Ładowność przyczepy rolniczej

Jeśli chodzi o trzecie miejsce to mamy tam przedział 8-9 ton. Zarejestrowano w sumie 48 przyczep o takiej ładowności a więc o 66 procent więcej niż przed miesiącem. Przedział ten odnotował jednak 2 procentowy spadek w rocznym ujęciu. Jeśli chodzi o najbardziej popularne modele to najlepiej sprzedawał się 6 tonowy Pronar T653, który rejestrowany był 63 razy, kolejne miejsca to również Pronar T672 na 8 ton PT612 na 12 ton.

Gdzie najwięcej rejestracji w pierwszym kwartale?

Jeśli zwróci się uwagę na rozkład geograficzny to najlepsza sprzedaż na rynku polskim była w województwie wielkopolskim, gdzie sprzedano 127 sztuk w pierwszym kwartale lubelskie to 125 sztuk i podlaskie 103 sztuki. Dla porównania pierwsza trójka w pierwszym kwartale minionego roku to wielkopolskie, lubelskie i mazowieckie. Jeśli chodzi o wzrost sprzedaży to najlepiej wyglądało to w województwie kujawsko – pomorskim i pomorskim, gdzie sprzedaż w stosunku do poprzedniego roku wzrosła aż o 50%. Analizując sprzedaż przyczep rolniczych w powiatach to najwięcej przyczep rejestrowano w sieradzkim, bialskim i hajnowskim.

Rośnie rynek używanych przyczep

Do przodu ruszył także rynek przyczep używanych. W pierwszym kwartale zarejestrowano w sumie 1219 przyczep z drugiej ręki, gdy w ciągu pierwszych trzech miesięcy poprzedniego roku było to 1041 sztuk. Najwięcej przyczep używanych w województwie wielkopolskim, kujawsko pomorskim i lubelskim. Zdecydowana większość przyczep ma ponad 20 lat.

17 maja 2018 Przyczepy