Tradycyjne trzymetrowce - przegląd i ceny siewników rzędowych

26 lipca 2018 Siewniki

Precyzja oraz niezbyt wygórowana cena zakupu to główne zalety jeśli chodzi o mechaniczne siewniki rzędowe. Jednak rozbieżność cenowa będzie znacząca. Sprawdzamy więc co jest na rynku dostępne i czym poszczególne maszyny różnią się od nieco tańszych odpowiedników.

Jeśli chodzi o różnice cenach siewników to są one bardzo duże. Najtańsze maszyny, które mają 3 metry szerokości przeznaczone są do pracy solo i kupić będzie można je kupić za około 14 tysięcy złotych. Najdroższe modele kosztują jednak więcej 8 razy. Skąd więc taka różnica/ Oczywiście wiele będzie uzależnione od producenta, w naszym zestawieniu mamy 3 metrowe siewniki mechaniczne, które dzielimy na trzy klasy w zależności od tego jaka jest cena zakupu. Bierzmy pod uwagę następujące dostępne na rynku marki Lemken, Amazone, Pöttinger, Gaspardo, Agro-Masz, Bomet, Unia, Meprozet i Kuhn. Praktycznie wszyscy producenci tylko po jednym modelu siewników mają do zaoferowania. Wyjątkiem będzie Unia, która oferuje trzy maszyny w kilku różnych wersjach. Sześciu pierwszych spośród wymienionych producentów może oferować takie rozwiązania, które są przeznaczone do nadbudowania na narzędziach uprawowych – mają one zazwyczaj takie same rozwiązania.

DO 25 TYS. ZŁ

Najtaniej będzie można kupować siewniki polskich producentów, a wśród nich następujące propozycje: Meprozet S107, Bomet S004/2, Agro-Masz SR300 i Unia Poznaniak 420/3. Maszyny te standardowo są wyposażone nie tylko w elementy niezbędne, ale będzie można także zastosować sobie opcje poprawiające komfort i wpływające również na wydajność pracy.

Siewnik z niższej półki

Wszystkie standardowo otrzymują stopkowe redlice i zbiornik z pojemnością od 350 do 576 l. Ciekawe rozwiązanie znajdziemy w przypadku gdy chodzi o Agro-Maszu. W tym przypadku zbiornik można będzie zwiększyć o połowę za pomocą specjalnej nastawki nawet do ponad 800 l.

Wszystkie powyższe siewniki można będzie wyposażyć w redlice talerzowe. Tylko po jednym typie takich redlic oferować będzie Meprozet oraz Unia. W pierwszym przypadku to redlice oraz jednotalerzowe w drugim również dwutalerzowe. Większy wybór dają Bomet a także Agro-Masz, którzy to producenci mają dwa rodzaje redlic. W Agro-Maszu bez dodatkowej dopłaty redlice talerzowe są wyposażone w koła kopiujące, natomiast w przypadku Unii oraz Bometu będą wymagać dopłaty. W Meprozecie w ogóle takiej oferty nie uda się znaleźć.

Wszystkie powyższe siewniki będzie można również uzupełnić o sterowanie zakładaniem ścieżek przejazdowych oraz znaczniki przedwschodowe. Najwięcej opcji w zakresie ścieżek oferować może Agro-Masz, najtańszą możliwością sterowania z zakładaniem z kabiny ciągnika będzie rozwiązanie mechaniczne nieco poniżej 2 tysięcy złotych, wykorzystuje dźwignię i cięgna Bowdena. Wygodniejsze włączenie elektryczne kosztuje już około 3 tysiące, najwięcej możliwości daje sterowanie komputerowe, ale tutaj koszty to już powyżej 5,5 tysiąca i oprócz sterowania ścieżkami i znacznikami monitoruje również podstawowe zadania i elementy pracy urządzenia w trakcie wykonywanej pracy.

26 lipca 2018 Siewniki