Zaskakują możliwościami - rozsiewacze do nawozów cz. I

16 maja 2018 Rozsiewacze

Precyzyjny oraz wydajny rozsiewacz nawozów to jedna z kluczowych maszyn w nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Mamy informację na temat tego czym się różnią dostępne rozsiewacze, podpowiemy w co warto będzie zainwestować.

Zawieszany rozsiewacz z pojemnością skrzyni 1000 - 2000 litrów to jeden z częściej wybieranych przez właścicieli średnich i dużych gospodarstw. Każdy z renomowanych producentów ma przynajmniej kilka modeli, które będą oferowane w różnych wersjach zaczynając od prostych mechanizmów kończąc zaś na rozwiązaniach, które są całkowicie automatyzowane i mogą nawet korzystać z sygnału GPS. W naszym zestawieniu mamy kilka ważnych produktów, które na rynku traktowane są jako najlepsze rozwiązania dostępne.

Z oferty firmy Amazone wybraliśmy model ZA-M 1501, Bogballe reprezentuje M2 Base, Kvernelanda – model Exacta CL, Kuhna (Rauch) – rozsiewacz Axis 30.2, a Sulky – model DX 30. Polską myśl techniczną reprezentuje natomiast rozsiewacz Unia MXL 1200. Ceny sa zróżnicowane i wahają się między 18 a 34 tysiące złotych.

Pojemność zwiększana

O tym czy rozsiewacz jest wydajny decyduje kilka elementów. Przede wszystkim szerokość robocza i prędkość z jaką pracuje. Dla wielu użytkowników znaczenie ma również to jaka będzie pojemność zbiornika. Nie trzeba od razu kupować wersji z największą pojemnością. Głównym czynnikiem ograniczającym rozbudowę będzie wytrzymałość ramy, warto sprawdzić jakie są jej parametry już na etapie wyboru danej maszyny. W przypadku dostępnych rozsiewaczy to zwiększenie może być dwukrotne, a w niektórych sytuacjach nawet trzykrotne.

Wydajny rozsiewacz

Dobry lakier nie tylko cieszy oko

Wybierając rozsiewacz trzeba zwracać uwagę na to jaka jest jakość powłoki malarskiej i materiał z jakiego wykonywane są poszczególne elementy maszyny. Warto zainteresować się tym jaka technologia lakierowania została zastosowana przez producenta. Obecnie najbardziej popularny sposób zabezpieczenia to malowanie metodą kataforezy, a więc zanurzenie przedmiotu w wodorozcieńczalnej farbie. Tę formę nakładania powłoki stosuje Sulky i amazone. Inne rozwiązanie to malowanie proszkowe, gdzie na powierzchnię nakłada się naelektryzowane cząstki farby proszkowej.

W praktyce obecnie technologie zapewniają trwałą powlokę pod warunkiem, że nie będzie dochodziło do mechanicznego jej uszkodzenia.

Dokładność wysiewu to podstawa

Jeśli ktoś wybiera rozsiewacz powinien skupić się w głównej mierze na tym jakie są parametry wysiewu. Odpowiednia precyzja w trakcie takiej pracy to kluczowa sprawa. Najważniejsze wartości to rzecz jasna szerokość stosowanych ścieżek technologicznych czy zakres i prędkość pracy. Warto podchodzić do sprawy przyszłościowo i decydować się na te opcje, gdzie zakres pracy będzie większy, by po latach np. zdecydować się na szerszy rozstaw. W tym zakresie producenci mają różne rozwiązania, więc warto będzie sprawdzić jak mechanizm pracuje i tym samym jak będzie można go najlepiej wykorzystać. Wybierając rozsiewacz na pewno trzeba również sprawdzić jakie dodatkowe systemy udoskonalające pracę zostały przez producenta wprowadzone.

16 maja 2018 Rozsiewacze