Zawieszane nie znaczy małe - przegląd opryskiwaczy zawieszanych

24 czerwca 2018 Opryskiwacze

Opryskiwacze zawieszane o dużych rozmiarach na pewno kuszą swoimi osiągami podobnymi do tego jakie parametry maja maszyny przyczepiane. Czy mogą je zastępować?

Opryskiwacze zawieszane na ciągnikach dają zwrotność tak jak przy maszynach samojezdnych, są one od nich jednak zdecydowanie tańsze. Tańsze są także od przyczepianych odpowiedników. Jednak jest jedna istotna wada tego rozwiązania a mianowicie waga. W związku z tym będą one wymagać stosunkowo mocnego ciągnika o sporym udźwigu oraz masie. Zazwyczaj będzie to wymagało dużej mocy i podniesie jego cenę.

W klasie dużych opryskiwaczy zbiorniki są wykonane z polietylenu, który pozwala na łatwe czyszczenie i gwarantuje również wysoką trwałość, wszyscy producenci stosują zbiorniki 3 w 1. Poza podstawowym zbiornikiem na ciecz roboczą w jednej bryle będzie także zbiornik z czystą wodą do płukania opryskiwacza, a także zbiornik na wodę do mycia rąk.

Pośród opryskiwaczy widać wyraźnie różnice cenowe miedzy maszynami polskimi i zagranicznymi. Koszt zakupu tych ostatnich będzie zazwyczaj dwa razy wyższy niż w przypadku produktów polskich. Ma to jednak również odzwierciedlenie w tym jakie dostajemy ich standardowe wyposażenie. Dlatego trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli wydaje się nieco większe pieniądze to będzie można liczyć również na to, że otrzyma się nieco lepszy sprzęt, a to również ma swoje istotne znaczenie.

Opryskiwacz polowy

KUHN

Cechą charakterystyczną opryskiwacza Kuhn modelu Altis 2002 jest zawieszenie belki przez układ równoległoboczny. Mechanizm taki określa się jako Optilift i składa się on obecnie z trzech ramion. Mamy tam dwa dolne ramiona poprowadzone po bokach zbiornika i jeden górny, który znajduje się nad zbiornikiem. Do niego będzie przyczepiony siłownik hydrauliczny, który odpowiada za regulowanie wysokości belki nad podłożem, tego typu sposób zawieszenia belki pozwala na jej wysokie uniesienie do nawet 2,5 metra od podłoża, co może być przydatne w czasie opryski wysokich roślin. Równoległoboczne zawieszenie pozwala także na nieco łatwiejszy dostęp do zbiornika niż w tym momencie, gdy z tyłu znajduje się winda. To rozwiązanie będzie także zapewniać amortyzacje na belce polowej, dlatego w tym przypadku będzie można poruszać się z prędkością do 40 km na godzinę, a belka będzie poddawana mniejszym obciążeniom w porównaniu z zawieszeniem sztywnym.

Producent umożliwia nam obecnie wybranie między dwiema rodzajami zawieszenia belki. Pierwszy to tak zwana Trapezia, która pozwala na automatyczną, mechaniczną korektę przechyłu. Za dopłatą będzie także dostępna z opcją, w której jest hydrauliczna regulacja pochylenia, która będzie dobrą opcja na terenie pagórkowatym. Drugi typ zawieszenia to Equilibria, to bardziej skomplikowane rozwiązanie od Trapezii, ale według producenta ma gwarantować odpowiednie tłumienie wahań belki nawet w trudnych warunkach i to niezależnie zarówno na lewej jak i prawej stronie. Układ ten dba również o odpowiednie tłumienie wahań poprzecznych w stosunku do belki, osiągając w tym zakresie dobre efekty.

24 czerwca 2018 Opryskiwacze